Какво се случва с ипотечен кредит след развод! По правило, ипотеката обвързва двама души по-здраво от брака. Решението на съда за развод е без значение за заемодателя. За него бившите съпрузи все още носят солидарна отговорност за плащането на задължението.
Във всички сайтове за ипотечни кредити непрекъснато се повтарят съветите, че решението за теглене на заем, трябва да е добре обмислено и особено решението за ипотечен заем, който обикновено възлиза на няколкодесетки или няколкостотин хиляди лева и се изплаща в продължение на няколко десетки години. В случай на раздяла този тип ангажимент често става реален проблем. Решението на ситуацията може да бъде анекс към договора или предсрочно изплащане на заема.
Съпружеска имуществена общност
При сключване на брак, по закон, между съпрузите се създава съпружеска имуществена общност. Всичко, което са придобили по време на брака, става тяхна обща собственост. Във вещната общност не се включват само вещи, придобити преди брака и тези, наследени или дарени на един от съпрузите по време на брака.
Изключение е ситуацията, при която преди или след брака е бил подписан документ за разделяне на собствеността. Той уточнява кой какви вещи е донесъл, правилата за събиране на имуществото на всяка страна по време на брака и други въпроси, свързани с управлението на отделни активи.
Банката не се интересува от развода ви
Когато няма писмена справка, може да се каже, че имуществената общност се отнася и за направени дългове. Следователно банките често изискват подписа на съпруга на договора за заем, за да са сигурни, че той е знаел и е приел ангажимента на другата страна.
В случай на ипотека, солидарната отговорност за нейното погасяване произтича пряко от факта, че съпрузите са страни по договора. Всеки от тях има равни задължения и носи солидарна отговорност за погасяването му.
В случай на развод, банката не се интересува от това, че съдът е обявил развод. Съгласно договора за заем, бившите съпрузи все още носят солидарна отговорност за изплащане на ипотеката. Освен ако в него не е записано, че по време на развода един от съпрузите се ангажира да отговаря за заплащането на остатъка от задължението. Такъв документ е възможен и понякога се използва като допълнение към самия акт за прекратяване на брака.
Сътрудничество след раздяла
Разбира се, възможно е да изплатите ипотеката си съвместно дори след развод. Това обикновено се случва, когато бившите съпрузи стигат до заключението, че искат да прехвърлят кредитираното имущество на детето или децата си. В случай на несвоевременно плащане на вноски, отрицателните записи в кредитната история ще се появят при всички съзаематели. Така че, ако в резултат на разделянето на имуществото апартаментът отиде при един от бившите съпрузи, в интерес на другия съпруг е да го накара да спре да бъде страна по договора за заем възможно най-скоро!
Още въпроси:
- Може ли да се прехвърли кредит при развод
- Изплащане на кредит след развод